Ретро приказна за ривалство со аеродромци

Низ својата историја Бутоп многу често се обидуваше да наоѓа ривалства со слични на себе, односно со екипи кои негуваат маалски карактер. Ќе се потсетиме на едно такво старо и подзаборавено ривалство против една аеродромска екипа. На денешен ден пред точно петнаесет години (11.04.2009) го одигравме првиот од двата натпревари против тогашните МК Рисови, кои денес го носат името ТимАската. Натпреварот се одигра на теренчето кое кај локалното население во Аеродром е познато како „Тере“ со почеток во 18:00 часот. За Бутоп тогаш играа Фекиќ, Димитровски, Курт, Смиљковски, Костовски, Каравидов и Сезаир. На жешкото гостување овој наш, своевремено дрим тим, оствари победа со конечни 10-7 откако на полувреме беше нерешено, 5-5.

Лидери во одбраната на ТимАската уште во тој период беа Паста, Флека и Кипри, на голот – Емил, додека во офанзивата предничат Васе и Јуп. Неизоставен дел од овој тим се и Столе и Мали. Разбирливо за аеродромска екипа е важно да се спомене и водачот на публиката, Хари. За овој натпревар конкретно, нашите ривали секогаш потенцираат дека причината за нивниот пораз е тоа што „во натпреварот влегле потценувачки кон нас без никаква тактичка анализа, лежејќи под клима десет минути пред натпреварот.“ За разлика од нив, ние сме пристигнале „со точаци, загреани за фудбал“.

Posted in АКТУЕЛНОСТИ | Comments Off on Ретро приказна за ривалство со аеродромци