Освоени големи три бода за Бутоп

Дербито на Маалската лига меѓу Бутоп и Лукс кафе одиграно завчера (4.4.2024) заврши во наша корист со конечни 6-3. Куриозитет е тоа што во второто коло чаирчани беа подобри од нас со идентичниот резултат, па ние сега вративме подеднакво. Првото полувреме беше израмнето и екипите го менуваа водството се до две-три минути пред крајот кога бутопци поведоа со 4-3. Во второто полувреме нашите момци одиграа фантастична одбрана затворајќи ги сите приоди кон голот на Колев и со две полуконтри го казнија противникот. Овие три бода ќе бидат мошне значајни во нашата борба за подиум на крајот од оваа Сезона 4, а во моментот сме осамени на третата позиција со три бода помалку од Лукс кафе и два повеќе од Ак. Ќерим.