Извојувана тешка и важна победа

Фудбалерите на Аква Вардар коп Бутоп се изборија за многу важна победа од 2-1 на вчерашниот натпревар (23.08.2022) против тимот на Пица до дома. Со ова одржано е ветувањето на Велковски дека ќе ја прекинеме серијата од шест порази на овој турнир, точно девет години од последниот триумф на истото игралиште. Она што е поважно, освоени се три бода кои може да бидат клучни во понатамошниот тек на турнирот.

Резултатот го отвори Анел со гол од слободен удар од 14 метри за мала предност на полувремето. Вториот дел на влажното и лизгаво игралиште почна лошо за нас по примениот гол за 1-1. Сепак, брзо ја вративме предноста откако Костовски искористи еден карамбол и погоди за 2-1. Вистинската драма се случуваше во последните седум-осум минути кога најпрво издржавме две минути со играч помалку по исклучувањето на Каравидов, а потоа и со пет фаули ги доигравме завршните четири минути. Не беше лесно, но на крајот тесен и заслужен минимален триумф за бутопци. За нас настапија Колев, Курт, Велковски, Костовски, Вангеловски и Столе во првата постава, а подоцна и Каравидов.