Бутоп победува по навика

Немилосрдни не успеаја да го издржат пресингот на бутопци во последните десетина минути на синоќешниот натпревар (26.12.2021) и загубија со конечни 9-5, иако водеа во поголемиот дел од средбата. На овој начин продолжи митот за непобедливоста на Бутоп на боксинг деј, но и одличната сезона која ја играме досега. Кога на петнаесет минути до крајот нашиот противник водеше 4-2 и одржуваше играчка рамнотежа, тешко дека некој можеше да го предвиди блицкригот кој следеше до крајот. Нашите момци префрлија во поголема брзина и Немилосрдните беа ставени под постојан притисок. Од клупа влегоа одморните Курт и Филип Тодоровски, па популарниот Фичо уште еднаш покажа за каков калибар на играч станува збор и заедно со Каравидов делуваа незапирливо за противничката одбрана. Пресвртот беше неминовен, а за победата важен придонес имаше и дебитантот Касиљас, младо момче родено во 2003 година, кој доби пофалби од сите соиграчи за храброста и одличната партија. За Бутоп освен претходно споменатите играчи, настапија и Димитровски, Костовски, Велковски и Даниел.